Obserwowanie zmian w moim bliższym i dalszym otoczeniu jest czymś co często zajmuje moją głowę. Dostrzegam, że ekologiczne wybory nie są wyłącznie modą, ale wpisują się w coraz popularniejszy nowy tryb życia. Nie wychodźmy z domu bez materiałowej siatki na zakupy, segregujemy śmieci i pijemy mniej butelkowanej wody. A co gdyby nasze mieszkania zaprojektować tak, by ułatwiały nam codzienne ekologiczne wybory i przeciwstawiały się tendencji rozbuchanego konsumpcjonizmu?
Ekologiczne projektowanie wnętrz czyli jakie?
Szukając odpowiednich rozwiązań należy wziąć pod uwagę:
- Trwałość czyli to, jak długo dany materiał czy produkt będzie nam służył,
- Możliwość powtórnego użycia lub biodegradowalność, czyli to, co stanie się z tą rzeczą, gdy już przestaniemy jej używać,
- Jak wysoko jest przetworzony i jakich środków chemicznych użyto w procesie produkcji.
Upraszczając nasze życie i świadomie rezygnując z nadmiaru wracamy również do tego co przez pokolenia sprawdzone. Myślę oczywiście o lokalnych materiałach – drewnie, kamieniu, ceramice, szkle, metalu i materiałach pochodzenia naturalnego – jak wiklina, rattan i inne plecionki. To są również materiały, które pięknie się starzeją, a po uszkodzeniu nie tracą wiele na walorach- deska po wgnieceniu ma wciąż naturalny drewniany rdzeń, panel laminowany ma nadruk wyłącznie na wierzchu, a wewnątrz rdzeń, którego nie chcemy oglądać.
Jakie ekologiczne materiały we wnętrzu sprawdzą się najlepiej?
Drewno. Przez jakiś czas sama zastanawiałam się czy wycinanie drzew aby na pewno jest dobrym pomysłem i czy nie lepiej zastąpić je syntetycznymi elementami, które pochodzą z recyklingu. Teraz już jestem przekonana, że nie. Drewno to materiał odnawialny i biodegradowalny. Nic też nie zastąpi jego ciepła – dosłownie i w przenośni. Materiały syntetyczne często nie są poddawane recyklingowi i po prostu zanieczyszczają nasz świat. Dodatkową zaletą drewna jest fakt, ze możemy je wielokrotnie odnawiać – podłogi cyklinować, meble szlifować, przemalowywać lub tworzyć z nich nowe elementy. Drewno możemy zastosować oczywiście na podłodze, ale i coraz częściej na ścianach, sufitach i oczywiście jako meble i dodatki do wnętrz. Deska lita czy warstwowa będzie oczywiście znacznie bardziej ekologiczna niż płyta meblowa, która mimo, że jest w teorii z drewna to jednak z tak dużym dodatkiem spoiwa syntetycznego, że nie zaliczam jej do ekologicznych rozwiązań.
Kamień naturalny. Totalnie naturalny. Poddawany też często recyklingowi i prawie obojętny dla środowiska. Zastrzeżenie stanowi jednak transport. Piękne okładziny marmurowe czy granitowe są często transportowane z drugiego końca świata, a ich ciężar nie pomaga ? Zaletą kamienia jest natomiast fakt, ze naprawdę może nam służyć przez bardzo długi czas. Pięknie się starzeje, a wręcz szlachetnieje z czasem.
Ceramika w postaci cegły sprawdzi się jako materiał budulcowy ale również jako okładzina ścienna czy podłogowa . Płytki ceramiczne i piękne ceramiczne ozdoby czy naczynia to też jedna rodzina sprawdzonych i ekologicznych materiałów, które nigdy nie wyjdą z mody.
Rattan, bambus, wiklina, sizal to też znane od pokoleń i ekologiczne materiały do tworzenia mebli, dywanów, lamp i dekoracji. Samo ich wypunktowanie wywołuje miłe odczucia, prawda?
Szkło i metal może nie wywołują tak przyjemnych oduczyć, ale są to materiały odnawialne, przetapialne i trwałe. Oczywiście o ile nie mamy w domu rozbrykanych maluchów ?
No dobrze, a co poza wyborem dobrych jakościowo i trwałych materiałów możemy zrobić dla siebie i świata?
Maksymalne wykorzystanie światła dziennego.
Niby takie proste, ale co dokładnie możemy zrobić?
Przyzwyczailiśmy się, że włączamy światło zawsze gdy tego potrzebujemy, ale możemy też zaplanować wnętrze w taki sposób by to zapotrzebowanie było choć trochę mniejsze:
- Odkryte okna, nieprzysłonięte zbyt dużą ilością dekoracji, zasłon czy nawet mebli.
- Jasne wyposażenie – szczególnie podłogi i ściany.
- Lustra – odpijające i pomnażające wpuszczone do pomieszczeń światło.
- Ustawianie biurek i stołów w miejscach najbardziej doświetlonych. To właśnie w tych miejscach spędzamy najwięcej czasu i wykonujemy najbardziej precyzyjne prace. Warto zadbać o to, by korzystać z naturalnego światła, a sztuczne zapalać jak najpóźniej.
Energooszczędność we wnętrzach
Ekologiczne rozwiązanie energooszczędne to przede wszystkim wybór oświetlenia. Stosowanie oświetlenia LED zamiast tradycyjnych żarówek daje nam podwójną oszczędność – mniej zużytego prądu i znacznie rzadziej kupowane źródła światła. Oprawy wykonane w tej technologii prawie nie emitują ciepła, a całą energię zamieniają na światło, to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, no chyba, ze akurat chcemy się dogrzać ?
Segregacja odpadów
Czy wiecie, ze wiele osób nie segreguje odpadów bo nie ma miejsca na dodatkowe kosze? Tak, wiem, to tylko wymówka i stare przyzwyczajenia, ale warto sobie ułatwiać życie i zaplanować wygodne miejsce na rożne rodzaje odpadów domowych. Najlepiej w szafce pod zlewem lub w jego okolicach.
Ograniczenie zużycia wody
Pamiętam, ze już kilkanaście lat temu, gdy jeździłam do Francji jako opiekunka do dzieci, kobieta u której mieszkałam uczyła mnie, żeby wodą z mycia sałaty podlewać kwiatki, a plastikowych opakować po płynach do czyszczenia nie wyrzucać tylko napełniać innymi, sprzedawanymi w plastikowych torebkach. Wtedy wydawało mi się to wręcz śmieszne, ze w tak rozwiniętym kraju ludzie są tak oszczędni. Teraz doskonale to rozumiem i za każdym razem podlewam bazylię niedopitą wodą z dziecięcego bidonu.
Warto też kupować baterie z perlatorem czyli systemem napowietrzania, co zmniejsza zużycie wody. Dbać o to by zbiornik wody do spłukiwania toalety miał możliwość użycia np. 3 lub 5 litrów wody, zamiast tylko jednej ilości.
Nadawanie wyposażeniu drugiego życia
Meble możemy nie tylko kupować nowe, piękne i trwałe, ale również wykorzystywać te już posiadane lub kupione z drugiej ręki. Wciąż lepiej używać maksymalnie długo regał na książki z płyty wiórowej, który już mamy, niż masowo wyrzucać meble i zastępować drewnianymi. Meble, które są w naszym domu możemy przemalować, zmienić im uchwyty lub oddać do profesjonalnej renowacji i zmiany tapicerki. Dodatkowo przedmiot któremu poświęciliśmy czas i serce odwdzięczy nam się wywołując dumę i ciesząc pracą własnych rąk ?
Niezależnie od wybranego materiału czy rozwiązania najbardziej odpowiedzialnym nawykiem będzie ciągłe dbanie o posiadane rzeczy. Każdy przedmiot można zniszczyć przez nieodpowiednie obchodzenie się z nim, pozostawianie plam, zalewanie, przegrzewanie czy obijanie. Częsta pielęgnacja i codzienne dobre nawyki ułatwią nam utrzymanie materiałów w czystości i dobrym stanie.
Cieszę się, że zrównoważone podejście do zakupów, również wnętrzarskich staje się coraz bardziej popularne. Mimo iż część rozwiązań jest w momencie zakupu droższa od ich syntetycznych i mniej ekologicznych zamienników, to i tak coraz więcej osób świadomie podchodzi do tych wyborów inwestując w rozwiązania na lata. Mam nadzieję, że te tendencje będą tylko rosły ?
Zostaw Komentarz